Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Co dalej z dolarem?



Sierpień 2022
Jakub Siwy

Ostatnie miesiące 2022 r. można by opisać dwoma słowami ,,król dolar’’. Wiele czynników wpłynęło na taką sytuację: rosnąca inflacja, podwyższający stopy procentowe amerykański bank centralny FED (zwany potocznie Rezerwą Federalną), a ostatnio także wojna na Ukrainie i obawy o recesję, podkreśliły znaczenie dolara na rynku walutowym. Doprowadziło to do wzmocnienia amerykańskiej waluty wobec euro, funta brytyjskiego czy też środków płatniczych innych krajów (np. Polski). Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli przypomnimy sobie, że dolar należy do save heaven, czyli bezpiecznych przystani. Tak określa się aktywa, które radzą sobie dobrze w niepewnych czasach.

Jednak ostatnio obserwujemy istotny spadek wartości,, zielonego". Wydawać się może, że główną przyczyną początku korekty na dolarze była potwierdzona recesja techniczna. Według rynkowego porzekadła ,,kupuj plotki, sprzedawaj fakty" inwestorzy na rynku walutowym zaczęli realizować zyski (wyprzedając dolara). Towarzyszyła temu silna korekta rentowności obligacji amerykańskich i oferowanych przez inne kraje. Aczkolwiek amerykański rynek obligacji zdaje się już wyceniać obniżki stóp procentowych. Obserwujemy odwrócenie krzywych rentowności 2 letnich i 10 letnich. Oznacza to, że te z krótszym tenorem (okresem zapadalności) są bardziej rentowne niż te z dłuższym. Wynika to z tego, że krótkoterminowo rynek wycenia wzrost stóp procentowych i walkę z inflacją, a długoterminowo inwestorzy uważają, że inflacja się obniży i stopy spadną. Przy takim podejściu obecnie w mojej opinii można się spodziewać obniżki stóp procentowych w USA pod koniec 2023 r.

Biorąc pod uwagę jednak ostatnie bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku pracy (stopa bezrobocia i wzrost zatrudnienia lepsze od oczekiwań ) bardziej agresywna podwyżka kosztu pieniądza na wrześniowym posiedzeniu Federal Open Market Committee, FOMC (Federalny Komitet ds. Otwartego rynku – odpowiedzialny za amerykańska politykę monetarną, nadzór nad operacjami otwartego rynku w USA oraz ustalający wymagane poziomy podaży pieniądza) była prawie pewna. Jednak z danych nt. stopy inflacji w USA w sierpniu wynika, że wskaźnik ten okazał się poniżej oczekiwań i obniżył się w stosunku do poprzedniego okresu. Wywołało to silną przecenę dolara i wzrosty na giełdach w nadziei na nie tak duże podwyżki stóp procentowych. Jeśli takie dane będą się utrzymywać, to kurs amerykańskiej waluty (USD) może mieć tylko jeden kierunek. Spadki.

Oprócz korekty na dolarze w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia także z dużymi obniżkami cen surowców. W największym stopniu wystąpiło to na rynku ropy, której cena kształtuje się w sierpniu 2022 r. na poziomie cen sprzed napaści Rosji na Ukrainę. Tańsza ropa przełoży się na obniżenie inflacji (potwierdzają to już nowe dane), a to z kolei wpłynie na inną politykę decydentów Rezerwy Federalnej (jest możliwa na wrześniowym posiedzeniu). Wybór innego kierunku polityki monetarnej, czyli słabsze zacieśnianie lub nawet koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, doprowadzi do tego, że dolar będzie słabszy.

Obecnie trudno stwierdzić czy recesja (spadek PKB) w USA będzie trwała tylko przez kilka kwartałów z rzędu, czy też będzie to większy kryzys. Każdy scenariusz przyczyni się do obniżenia inflacji, a jedynym przypadkiem, w którym inflacja nie spada - jest nieznaczne, krótkie obniżenie lub zwiększenie PKB. Jednak taki scenariusz jest raczej mało prawdopodobny. Warto jednak mieć na uwadze, że dobre dane o amerykańskiej gospodarce mogą być tylko tymczasowe, a niedługo możemy zobaczyć ich pogorszenie. Nawet jeśli nastanie większy kryzys gospodarczy, to kurs USD nie będzie już rósł. Dolarowe save heaven się nie sprawdzi, bo waluta już jest bardzo wykupiona i na rynku nie ma już raczej miejsca na wzrosty jej cen. Rolę save heaven prawdopodobnie przejmą np. frank szwajcarski(CHF) lub jen japoński (JPY). Dodajmy do tego, że w sytuacji dalszego spadku PKB Stanów Zjednoczonych FOMC nie będzie podnosić stop procentowych lub nawet, co jest bardziej pewne, zacznie je obniżać. Wpłynie to na dalsze osłabienie dolara.

No więc co dalej z dolarem? Otóż w krótkim okresie możemy obserwować mniejsze bądź większe umocnienie tej waluty, natomiast w dłuższym USD będzie nurkował (kurs będzie coraz słabszy). Można by nawet pokusić się o stwierdzenie, że wartość ,, zielonego" w ciągu około 6 miesięcy będzie niższa niż obecnie.

Zauważmy też, że o ile dolar będzie słabł na rynku walutowym, o tyle osłabienie będzie miało różny wpływ na sytuację innych walut. Weźmy na przykład jena (JPY) czy też franka szwajcarskiego (CHF), które zdecydowanie bardziej się umocnią w stosunku do dolara niż euro (EUR) czy funt brytyjski (GBP).

Na koniec dodam, że żyjemy w wyjątkowo żywych czasach i tak na prawdę trudno ocenić przyszłość na rynku walutowym. Dlaczego? Dlatego, że powyższa analiza dokonywana w sierpniu 2022 r. bierze pod uwagę niezmienioną sytuację geopolityczną, która jest dość napięta. Nie sposób przewidzieć, co się wydarzy jutro. Duży wpływ na bieg wydarzeń będą miały też kolejne dane z gospodarki amerykańskiej.

Oczywiście nie jest to rekomendacja dla zainteresowanych zakupami walut, ani porada inwestycyjna, a jedynie opinia autora.

Sytuacja Ekonomiczna lipiec 2022

obrazek


Zakończenie lipca 2022 roku, zbliża się w zaskakująco szybkim tempie, co skłoniło członków naszego koła naukowego do przedstawienia istotnych zdarzeń oraz zauważalnych zmian wskaźników, występujących na scenie ekonomicznej w przeciągu ostatniego miesiąca.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (Inflacja)

15 lipca, Główny Urząd Statystyczny publikował dane odnoszące się do Cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2022 r. Wynikało z nim że w porównaniu z analogicznym miesiącem lat poprzednich ceny uległy wzrostowi aż o 15,5% z czego: przy wzroście cen towarów – o 16,8 % natomiast usług o- 11,5%.
Natomiast w odniesieniu do maja 2022 roku, ceny towarów i sług wzrosły w sumie o 1,5% z czego: przy wzroście towarów o- 1,8%, usług- o 1,0%.
Dane GUS przedstawiają,  że największy wpływ zmian cen towarów i usług (w proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca), odnosi się do paliwa (jako prywatny środek transportu), ceny uległy wzrostowi o, 0,64 % na drugim miejscu znajdą się ceny nośników energii, których wzrost cen został odnotowany na poziomie 0,35%.
Warto także podkreślić, że nastąpił spadek cen w grupach takich towarów i usług jak: Odzież- 0,4%; Owoce- 0,4%, Warzywa- 0,5%

Kurs Walut

Główna para walutowa, EUR/USD spada, aktualny kurs w stosunku do złotówki wynosi: (EUR/PL)- 4.78 zł, wzrost o 0,7 %; (USD/PLN)- 4.85 zł, wzrost o 0,89 % (najwyżej w historii)

Stopy procentowe

Podsumowując działania banków centralnych, związanych z podnoszeniem stopy procentowej, największym liderem okazali się
⭢ Bank of Canada (BoC) podwyżka o 100 pb
⭢Federal Reserve Board (FED) podwyżka o 75 pb
⭢ Swiss National Bank (SNB) razem z Narodowym Bankiem Polskim z podwyżką o 50 pb.

⮞Bezrobocie

Stopa bezrobocia, w czerwcu 2022 roku, spadła do 4,9 % w porównaniu do poprzedzającego miesiąca (5,1 %). Główny Urząd Statystyczny , przedstawił że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 818,0 tys.

Aleksandra Nowicka ; Jakub Siwy